مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

گزارش عملکرد بنیاد ملی نخبگان/ 2

معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان با توجه به ضرورت برنامه‌ریزی برای تبیین نظام معرفتی و فلسفی نخبگان و نظام جامع اخلاق نخبگی، تدوین و طراحی برنامه‌های عملیاتی در حوزه‌های تربیتی، فرهنگی و اجتماعی، منطبق بر رویکردهای سند راهبردی کشور در امور نخبگان را در دستور کار خود قرار داده است.

8957.jpg

«تدبیر و امید برای تولید و اشتغال»/ هفته دولت گرامی ‌باد

پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان: نظر به آغاز برنامه‌های کاری کابینه دوازدهم و در راستای فراهم‌کردن زمینۀ مناسب برای آشنایی جامعه، خاصه جامعۀ علمی- تخصصی کشور با عملکرد بخش‌های مختلف بنیاد ملی نخبگان و همچنین آگاهی‌بخشی در خصوص پیشرفت‌های حاصل‌شده در دولت یازدهم در حوزۀ نخبگانی، گزارشی از روند و چگونگی فعالیت‌های بنیاد ملی نخبگان جهت استفاده در رسانه‌های مکتوب و مجازی در چند بخش ارائه می‌شود.

لینک بخش اول:  گزارش عملکرد بنیاد ملی نخبگان/ 1

*معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان

معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان با توجه به ضرورت برنامه‌ریزی برای تبیین نظام معرفتی و فلسفی نخبگان و نظام جامع اخلاق نخبگی مبتنی بر ارزش‌های اسلامی ـ ایرانی و انقلابی و تعمیق و ترویج ارزش‌های دینی در میان نخبگان و صاحبان استعدادهای برتر با تأکید بر رهنمودهای معظم له در حوزه‌های تربیتی، فرهنگی و اجتماعی، تدوین و طراحی برنامه‌های عملیاتی منطبق بر رویکردهای سند راهبردی کشور در امور نخبگان را در دستور کار خود قرار داده است.

از این‌رو «ایجاد قرارگاه مجازی اعزام نیروهای جهادی» متشکل از سرآمدان و مستعدان برتر و اعزام آنان به مناطق محروم کشور، «برگزاری مراسم نکوداشت سرآمدان» جهت تکریم و الگوسازی در جامعه و معرفی یبیشتر سرآمدان کشور به نسل جدید، اجرای برنامه‌های «بازدید علمی، فرهنگی و صنعتی» برای سرآمدان، دانشجویان‌برتر و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ به منظور ایجاد ارتباط نظام‌مند میان صنعت و دانشگاه، اجرای طرح دوست علمی در سراسر کشور، برگزاری نشست‌های اجتماعات نخبگانی در بنیاد و بنیادهای نخبگان استانی و «کرسی‎های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها»، با هدف تبادل نظر و همگرایی  و اجرای برنامه‌های آموزشی و تربیتی، از جمله اقداماتی است که در جهت تنویر افکار عمومی و آشناکردن بیشتر جامعه و اجتماعات نخبگانی با تعریف نخبگی، نقش و اثرگذاری آنها به ویژه در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی رنگ عمل به خود گرفته است.

بخشی از فعالیت‌های فرهنگی بنیاد ملی نخبگان را در ادامه می‎خوانید.

الگوسازی و تکریم نخبگان

تكريم از زنان و مردان سرآمد و فرهيخته در علم، ادب، فرهنگ و هنر امري نيكو و پسنديده است كه عقل و شرع و عرف، همه آن را مورد تأييد قرار مي‌دهند. اين مهم كه نشان از قدرشناسي مردم يك جامعه از بزرگان خود دارد، خواه ناخواه به الگوسازي از رفتار منش ايشان در ميان جوانان مي‌انجامد كه امري مطلوب و ستودني است. علاوه بر اين، تكريم مقام علمي بزرگان نقش مهمي در جلوگيري از گسست فرهنگي بين نسل جوان و خدمتگزاران واقعي جامعه در نسل‌هاي گذشته دارد، از اين رو پرداختن به اين  موضوع بايد به يك دغدغه ملّي و مردمي تبديل شود. در اين ميان امّا، معاونت فرهنگي بنياد ملّي نخبگان بر اساس مأموريت‌هاي تعريف شده خود، با همكاري بنيادهاي نخبگان استاني در سال‌هاي 1394 و 1395 فعاليت‌هايي را در سطح كشور و با حضور مستعدين‌برتر و سایر اقشار مردمی و دانشجویی در حوزه‌هاي مختلف برگزار كرده است.

همچنين برگزاري برخي مراسم تقدير، تشويق و تجليل از دانش‌آموزان و دانشجويان مستعد استانها و نيز تقدير از امنيت‌آوران با حضور مستعدين برتر و نخبگان، از دیگر برنامه‌هاي معاونت فرهنگي بوده است كه با هدف شناسایی رموز موفقیّت نخبگان و ترویج این رموز در میان مستعدان، معرفی توانمندی‌های نخبگان در جهت رفع نیازمندی‌های کشور و توسعه و ترویج فرهنگ تکریم از فرهیختگان و سرآمدان و نیز زمینه‌سازی برای حضور نخبگان در چرخه خدمت به جامعه انجام گرفته است.

بر همین اساس، 53 مراسم تكريم و 74 مراسم تقدير، تشويق و فعاليت‌هاي الگوسازي در سال‌هاي 1394 و 1395 توسط بنيادهاي نخبگان استاني و با نظارت معاونت فرهنگي به انجام رسيده است كه به منظور اطلاع‌رسانی به سایر مستعدین و ثبت تاریخی این مراسم، مستندهاي مكتوب «هنرنامه» (30 شماره) و «طواف شمع» (10 شماره) به صورت سلسله‌وار و پس از برگزاري مراسم تكريم، توسط معاونت فرهنگي تهيه و علاوه بر چاپ در نسخ محدود، به صورت لوح فشرده روي وبگاه بنياد نيز بارگذاري شده است لازم به ذکر است که ذیل مراسم تکریم نمایشگاهی از آثار سرآمدی که مورد تکریم قرار گرفته، برگزار شده است. همچنین در برخی از این مراسم‌ها از جامعۀ مخاطب بنیاد، خواسته شده تا دربارۀ فرد مورد تکریم یا آثار علمی او مقالاتی را تهیه کنند که برخی از آنها به نشر کتبی مانند شرحی بر سیمرغ، محبوب دبستانی و یاد استاد انجامیده است.

اعزام نخبگان و مستعدان برتر به سفر عتبات عالیات

سفر به عتبات عالیات و زیارت قبور ائمۀ اطهار علیهم‌السلام و دیگر اماکن سرزمین عراق، از دیرباز تاکنون، بسیار مورد توجه مسلمانان و به ویژه شیعیان بوده که در این میان، زیارت قبر امام حسین(ع) در کربلا، از اهمیت ویژه‎ای برخوردار بوده است.

بر همین اساس این برنامه در راستای اقدام 1-1-5 سند راهبردی کشور در امور نخبگان مبنی بر ترویج فرهنگ انس با قرآن، معارف عترت علیهم‌السلام و اصول و ارزش­های انقلاب اسلامی در بین اجتماع نخبگانی به منظور ارتقاء بینش دینی و تعمیق انگیزه­های معنوی آنان در خدمت به جامعه، در بنیاد ملی نخبگان برنامه­ریزی و اجرا شده است.

سفر زیارتی عتبات‌عالیات ویژه نخبگان و استعدادهای‌برتر به مدت یک هفته در قالب 4 کاروان (2 کاروان برای خواهران و 2 کاروان برای برادران) برگزار شده و  این کاروان‌ها به ترتیب 3 روز در نجف اشرف، 3 روز در کربلای معلّی و 1 روز در سامراء و کاظمین به زیارت اماکن زیارتی متبرکه رفته و از اماکن تاریخی این شهرهای مقدّس بازدید کرده‌اند.

کمک به ارتقاء و تحکیم بینش دینی و معنوی نخبگان و مستعدان‌برتر، آشنایی و نهادینه­کردن معارف و سیره عترت علیهم‌السلام و ارزش­های اسلامی در میان اجتماعات نخبگانی، آموزش صحیح اعمال و مناسک سفر زیارتی کربلا معلّی و همچنین بسترسازی مناسب به عنوان مقدمه­ای برای شکل­گیری هسته­های نخبگانی از مهمترین دستاوردهای این برنامه‎ها به شمار می رود.

ایجاد قرارگاه مجازی اعزام نیروی جهادی متخصص

در راستای اجرایی‌سازی اقدام ملی 1-2-7 از سند راهبردی کشور در امور نخبگان، معاونت فرهنگی بنیاد، پس از انجام مذاکرات با گروه‌های فعال و باسابقه‌ی جهادی و بررسی وضعیت اردوهای جهادی در کشور و رویکردهای موجود آن‌ها، و نیز با نظر به مأموریت‌های بنیاد ملی نخبگان مبتنی بر سند نخبگان، تصمیم به راه اندازی «قرارگاه مجازی اعزام نیروی جهادی متخصص» گرفته شد که زمینه‌سازی جهت ارتباط بین مستعدین بنیاد با گروه‌های جهادی، بمنظور استفاده این گروه‌ها از نیروهای جهادی متخصص، آشنایی مستعدین با مسائل مناطق محروم و مواجهه واقعی با مشکلات و تلاش برای رفع آنها در جهت آمادگی ایشان برای خدمت به کشور و ارتقای رشد شخصتی ایشان، از جمه اهداف این طرح است.

تا پایان مرداد ماه  96، 182 اطلاعیه اردوی جهادی بارگذاری و اطلاع‌رسانی شد که طی آن 2117 نفر از مستعدین داوطلب در رشته‌های مختلف تحصیلی، جهت پیوستن به گروه‌های جهادی از شهریور ماه 94 تاکنون در آن ثبت‌نام کردند (که از این تعداد 1584 نفر برای بار اول در این برنامه حضور یافتند) و به گروه‌های جهادی معرفی شدند و سپس70 برنامۀ اردوی جهادی با همکاری 28 بنیاد نخبگان استانی برگزار شد.

لازم به یادآوری است که تمامی این اردوهای جهادی تخصصی بوده و در حوزه‌های سلامت (شامل خدمات پزشکی، دندان پزشکی، مشاوره تغذیه، روان شناسی و مامایی)، آموزش، فرهنگی- اجتماعی و کشاورزی با همکاری سایر دستگاه­های اجرایی برگزار شده‌اند.

اجرای برنامه بازدیدهای علمی، فرهنگی تفریحی و مهارتی

معاونت فرهنگی نخبگان در راستای اجرای اقدام‌های ملی 5-1-2 و 5-1-3 سند راهبردی کشور در امور نخبگان مبنی بر «ارائه مناسب و جذاب دستاوردهاي فعاليت‌هاي نخبگاني با هدف ايجاد اميد و انگيزه و نشان دادن فرصت‌ و امکان انجام فعاليت‌هاي كلان و مؤثر در کشور» و «آشنا ساختن اجتماع نخبگاني با جاذبه‌هاي طبيعي، زيارتي، فرهنگي و اجتماعي كشور به منظور ارتقاي خودآگاهي ملّي و حس دلبستگي به ميهن و همچنين افزايش آگاهي از خدمات متقابل اسلام و ايران با تأكيد بر جايگاه بي‌بديل اسلام در شكل‌دهي به هويت ايراني و ارتقاي تمدن ايراني»، به اجرایی‌سازی این دو بند اقدام کرده است که این مهم در قالب برگزاری بازدیدهای هدفمند علمی- فرهنگی برای نخبگان و مستعدین تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان با لحاظ بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت های موجود کشور محقق شده است.

همچنین معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در تلاش است مسیر بازدید از دستاوردهای فعالیت نخبگانی و آشنایی با جاذبه‌های طبیعی را به‌ جهتی هدفمند سوق داده تا ذیل بازدیدهای علمی- فرهنگی، نخبگان و مستعدین با مشکلات و نیازهای فناورانه مراکز آشنا شده و برای رفع آن نیازها اقدام کنند، از طرف دیگر مراکز صنعتی نیز از ظرفیت حضور نخبگان بهره‌مند شوند.

از سال 1394 تاکنون در مجموع 161 بازدید از 170 مقصد مورد بازدید در 28 استان کشور صورت گرفته است و به طور کلی، 4320  نفر در این اردوها شرکت داشتند که از این تعداد 3141 نفر از مستعدین بنیاد ملی نخبگان هستند.

دفتر مشاوره و ارتباط با اجتماعات نخبگان

این دفتر اقدامات متنوعی در راستای نهادینه‌کردن فرهنگ نخبگانی در جامعه انجام می‌دهد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌شود.

طرح دوست علمی و آموزش‌هاي برون مدرسه‌اي

طرح دوست علمی، به منظور کشف و شکوفا کردن استعدادهای خدادادی دانش‏آموزان مستعد در عرصه‏های علم و فن‏آوری و ارتقای سطح علمی و فرهنگی محیط‏های آموزشی آنان به ویژه در مناطق كم‌برخوردار، در راستای اهداف علمی، فرهنگی و در چارچوب سياست‌هاي سند راهبردی كشور در امور نخبگان، برای پایۀ هفتم به بعد دوره‌‌های متوسطه اول و دوم اجرا می‌شود.

هدف اصلي اين طرح، ارتباط و آشنايي صاحبان استعدادهاي برتر به عنوان دوست علمي و اعضاي گروه‌هاي مرجع، با دانش‌آموزان مستعد و منتخب دبيرستان است.

در طي سال‌هاي 1394 و 1395 تعداد 60 طرح دوست علمي در مباحث برون‌مدرسه‌اي در حوزه‌هاي فيزيك، شيمي، رياضي، ادبيات و علوم انساني، اخترفيزيك، كامپيوتر، زيست فناوري (بيوتكنولوژي)، نانو، زيست شناسي، نانو تكنولوژي، كارآفريني و خلاقيت، كامپيوتر و تاريخ علم در برخي استان‌هاي كشور برگزار شده است.

برگزاری نشست‌‎های اجتماعات نخبگاني

اين نشست‌ها پیرامون مسائل و دغدغه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، علمی- آموزشی و ... با هدف ایجاد پیوند عمیق میان اجتماعات نخبگاني و کمک به تبادل اطلاعات، تجارب و دستاوردها میان آنان و همچنين  ایجاد و تقویت زمینه‌های همفکری میان اجتماعات نخبگاني و سطوح مختلف حاکميتي  به منظور مشاركت آنها در امور مسئله‌شناسي دستگاه‌هاي اجرايي در سه نوع «نشست اجتماع نخبگانی با مسئولين موسسات و نهادهاي استاني و ملي»، «نشست مستعدين با نخبگان و سرآمدان» و «نشست استعدادهاي برتر با يكديگر» برگزار مي‌شود.

برنامه­ های تربیتی و آموزشی برای نهادینه کردن ارزش‌های اخلاقی اسلامی، آداب ایرانی و انضباط حرفه‌ای

اين برنامه با رویکرد هدفمندی و شکل­دهی و شناخت هرچه بیشتر ظرفیت غنی نخبگان و مستعدین برتر کشور به منظور ارتقاي سطح فرهنگی و معنوی اجتماع نخبگانی اجرا می‌شود.

8957.jpg

كارگاه­هاي آموزشي مشاوره برنامه­اي است كه با هدف پيشگيري از آسيب‌هاي فردي و اجتماعي، ارتقاي سطح سلامت روان و كسب مهارت‌هاي زندگي، توسط دفتر مشاوره و ارتباط با اجتماعات نخبگاني معاونت فرهنگي بنياد ملي نخبگان كشور طراحي و تدوين شده است. عناوين كارگاه‌هاي مهارت‌آموزي با تاکید بر مهارت‌های ده گانه‌ی سازمان بهداشت جهانی و با هدف پيشگيري از ابتلا به آسيب‌ها و مسايل فردي- اجتماعي در زمینه‌هاي تحصيلي، شغلي، خانوادگي، اجتماعي و سلامت روان، براي اعلام به بنيادهاي استان‌ها درنظر گرفته شده است، که در پایان لازم به ذکر است، در سال 1395 تعداد 40 كارگاه آموزشي در سطح كشور برگزار شده است.

گزارش عملکرد بنیاد ملی نخبگان/ 1