مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

نشست هم اندیشی با مسوولان برگزار شد

b_660_330_16777215_0___images_stories_nokhbeeega.jpg

رویداد فرهنگی ضیافت افطار و نشست هم اندیشی با حضور نخبگان و مستعدان و استاندار، شهردار،مدیرکل آموزش و پرورش، معاون سیاسی و امنیتی استاندار، رییس بنیاد نخبگان و و روسای دانشگاه ها مسوولان  با موضوع راهکارهای  جذب و به کارگیری نخبگان و مستعدان برتر در استان برگزار شد.

در این رویداد 7 نفر از نخبگان و مستعدان به بیان نظرات خود در خصوص تشکیل کارگروهای تشخیص و تمیز دانش آموز ان نخبه با همکاری آموزش و پرورش ،تشکیل کارگروه های تخصصی براساس رشته تحصیلی وتخصص مستعدان و  طرح مشکلات استان قم  و رفع آنها به صورت طرح و پروژه جمعی در کارگروه های مزبور، حمایت از آثار  علمی آتی نخبگان و استفاده از آثار مزبور در جهت ارتفاع مشکلات و مسایل مبتلا استان ، ارتباط موثرتر دانشگاه با صنعت و بررسی عوامل عدم موفقیت دانشگاه ها در این زمینه، و استفاده از مستعدان به عنوان مشاور و ایجاد بستر مناسب برای اشغال بانوان را بیان داشتند.

و مسوولان به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

رئیس بنیاد نخبگان استان قم گفت:

مشکلات استان با تشکیل هسته های پژوهشی نخبگان و مستعدان برطرف شود.

رئیس بنیاد نخبگان استان قم گفت:  جهت رفع معضلات و مشکلات استان از توان علمی نخبگان و مستعدان با تشکیل هسته های پژوهشی استفاده شود.

محمدرضایی شامگاه چهارشنبه در ضیافت افطاری و نشست هم اندیشی دانشجویان برتر با مسئولان استان اظهار داشت: با معرفی نخبگان و تشکیل هسته های پژوهشی معضلات استان در حوزه های مختلف مورد بررسی قرار گیرد و رفع شود.

وی افزود: برنامه ریزی شده است تا کارگروه های تخصصی بین نخبگان و دستگاه های اجرایی تشکیل شود که در همین راستا کارگروه تخصصی در حوزه گردشگری مذهبی با همکار معاونت زایرین استانداری تشکیل  تا نخبگان در این حوزه کارآفرینی کنند و از ظرفیت میلیونی زائران خارجی و داخلی به این استان بهره مند شوند.

وی با تاکید بر این که دستگاه های اجرایی همکاری و تعامل خوبی با نخبگان برقرار کرده اند گفت: در سال گذشته رتبه اول مسائل فرهنگی را در سطح کشور کسب کردیم که امیدواریم با همکاری دستگاه ها در حوزه های مختلف در سطح کشور درخشش خوبی داشته باشیم.

وی بیان داشت:نخبگان در حوزه های مختلف علمی و آموزشی، فرهنگی و اجتماعی ورود پیدا کرده اند به گونه ای که در کنار مباحث علمی و آموزشی در ارودهای جهادی با ارائه خدمات پزشکی، آموزشی و علمی فعالیت می کنند.

وی با اظهار این که بنیاد نخبگان با عنایت خاص رهبر معظم انقلاب اسلامی با هدف شناسایی و ارتقای توانایی نخبگان راه اندازی شده است گفت: این بنیاد برنامه های متنوعی از جمله ارائه تسهیلات و جوایز تحصیلی به 400 تن از نفرات برتر در جشنواره های مختلف، اجرای طرح دوست علمی، برگزاری هم اندیشی نخبگان با حضور مدیران اجرایی، بازوهای علمی و تحقیقاتی، برگزاری جشنواره اختراعات رویش، تشکیل شورای علمی نخبگان و سایر برنامه ها را اجرایی کرده است.

وی ادامه داد: طرح دوست علمی برای نخبگان دبیرستانی اجرا شد است تا از این طریق هدایت دانش آموزان را در حوزه های مختلف مورد توجه قرار گیرد از این رو با همکاری اداره کل آموزش و پرورش دوره های برای ارتقای سطح علمی و عقیدتی دانش آموزان برگزار شد.

وی به جشنواره اختراعات رویش اشاره کرد و گفت: با عنایت مسئولان استانی و اقدامات برگزاری این جشنواره، بیش از 300 مخترع و نخبه به این جشنواره آثار ارائه کردند که از این تعداد 180 مخترع به مرحله داوری راه یافتند که حدود یک سوم موفق به تجاری سازی طرح ها شدند.

رئیس بنیاد نخبگان استان قم بیان داشت: همچنین برای توانمند سازی نخبگان استان، کارگاه های آموزشی و مشاوره ای برگرفته از آموزه های دینی و اسلامی برگزار شد.

وی با اشاره به این باید از نخبگان و مستعدان  تکریم و الگوسازی کرد؛ گفت: در این حوزه جلسه های مختلفی برگزار شده است تا نخبگان و ظرفیت های علمی آنان به همه اقشار مردم معرفی شود.

وی ادامه داد: این بنیاد در سال 96 ارتباط دانشجویان با صنعتگران و استفاده بهینه از توانمندی نخبگان را به صورت جدی دنبال خواهد کرد.

استاندار قم:

باید از ظرفیت نخبگان در حوزه های مختلف بهره برد

استاندار قم گفت: در بین نخبگان، گروه بندی های تخصصی صورت بگیرد تا با تولید فکر و ایده از توان این افراد بهره برد.

وی با اشاره به این که ارتباط بین صنعت و دانشگاه در حال پیگیری است گفت: جلسه های مختلف و مباحث متعددی با دانشگاهیان صورت گرفته است که تا با ارائه راهکار و روش هایی در این حوزه بتوان با زمینه سازی، از ظرفیت دانشگاهیان و نخبگان استفاده کرد.

استاندار قم افزود: باید درک درستی از نیازها و مشکلات در حوزه های مختلف صورت بگیرد از ای رو باید جلسه هایی با حضور نخبگان برگزار شود.

وی با بیان این که باید منافع ملی را بر منافع شخصی ترجیه داد گفت: باید بر اساس شرایط جامعه و نگرش در حوزه های مختلف منافع ملی را مورد توجه قرار داد از این رو اگر بزرگترین انسان باشیم ولی این نگرش را نداشته باشیم تصمیمات درستی را نمی توانیم بگیریم.

شهردار قم:

خود برتر بینی نخبگان و مستعدان را تهدید می کند

شهردار قم با اشاره به این که خودبرتر بینی نخبگان و مستعدان را تهدید می کند ؛گفت: بدبختی هایی که در جهان امروز با آن مواجه هستیم برگرفته از نظریه هایی است که بدون توجه به اخلاق در کنار علم بوده است.

سید مرتضی سقائیان نژاد بیان داشت: اگر اخلاق و علم در کنار یکدیگر نباشد فاجعه آفرین است به گونه ای که در طول تاریخ و جنگ جهانی اول و دوم بر این اساس بوده است.

وی با اشاره به این که برخی جدایی دین از سیاست را مطرح می کردند تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران توسط امام راحل بر مبنای دین صورت گرفت.

شهردار قم گفت: دین داری و ایمان به عنوان موتور محرک بشریت است از این رو نخبگی در پرتو اخلاق و دین است و امروزه سیر دینداری عالمان جهان به سمت دین است.