مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

با حضور نخبگان و مستعدان:

رویداد فرهنگی ضیافت افطار برگزار شد

b_660_330_16777215_0___images_stories_nokhbeeegaan_5.jpg

رویداد فرهنگی ضیافت افطار نخبگان و مستعدان با حضور آیت الله اعرافی رییس حوزه های علمیه سراسر کشورو  استاندار، شهردار،مدیرکل آموزش و پرورش، معاون سیاسی و امنیتی استاندار، رییس بنیاد نخبگان و و روسای دانشگاه ها برگزار شد.

این ضیافت که با هدف تحقق نظام جامع ((اخلاق نخبگی)) مبتنی برآموزه های اسلامی  و تلاش  برای ترویج آن، به منظور رشد اخلاقی و معرفتی اجتماع نخبگانی و مصون سازی آنانو گسترش برنامه­های پرورش دینی و فرهنگی اجتماعات نخبگانی بر اساس استمرار در کار فرهنگی، آموزش­های مربی محور، سیرهای مطالعاتی اعتقادی و توجه به وجوه جامع دین با استفاده از ظرفیت­های دانشگاه ها، حوزه­های علمیه، مساجد و مراکز فرهنگی کشور برگزار شد

در این رویداد آیت الله اعرافی بیان داشتند: طرح های مهمی که در کشور ارائه می شود نیازمند پشتیوانه علمی و استفاده از ظرفیت و توان علمی نخبگان و مستعدان است.

وی ادامه داد: زمانی که جایگاه علمی کشورمان را در دنیا مورد مقایسه قرار دهیم شاهد ارتقای شاخص هایی از لحاظ افزایش دانشجو، سطح علمی استاد، فضای دانشگاهی، گستره اقلیمی و تنوع رشته ها، عدالت جنسیتی، ارتقا و افزایش بودجه پژوهش، رتبه تولید علم و رشد مقالات در سطح منطقه ای، رویکرد اخلاقی، تحصیلات تکمیلی در سطح منطقه ای و بین المللی هستیم.

ایشان افزود: طرح های مهمی که در کشور ارائه می شود نیازمند پشتیوانه علمی و استفاده از ظرفیت توان علمی نخبگان است.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور با اشاره به این که بومی سازی و اسلامی سازی در حوزه های مختلف باید گسترش پیدا کند گفت: استان قم با وجود مراکز علمی و حضور نخبگان باید در سطح کشور در این عرصه پیشتاز باشد در همین راستا باید ضعف هایی که در حوزه نخبگان وجود دارد مورد اهتمام قرار گیرد.

مدیرحوزه های علمیه سراسر کشور ادامه داد: نباید در قم دچار افراط و تفریط باشیم بلکه باید با توجه به همه مقوله ها تعادل بین حوزه های مختلف ایجاد شود و در همین راستا تعامل حوزه و دانشگاه باید به صورت گسترده تر دنبال شود.

وی بیان داشت: حوزه ای در تراز انقلاب اسلامی است که جامع نگر باشد و ابعاد رشد و توسعه را در همه حوزه ها مورد توجه قرار دهد.

وی با بیان این که نخبگی و فرزانگی یک اخلاق ویژه را می طلبد گفت: آسیب هایی پیش روی نخبگان است که باید به آنها توجه شود تا صفت فرزانگی به درستی در جامعه فراگیر شود.

اعرافی ادامه داد: یک فرزانه خودساخته و مدیریت شده می تواند رکن یک استان و جامعه جهانی باشد اگر این نخبگی در مسیر خلاف قرار گیرد پیامدهای خطرناکی را در جامعه به دنبال خواهد داشت.

وی خود برتر بینی را از مهمترین آسیب های نخبگی دانست و گفت: اولین آسیبی که نخبگان پیش از دیگران با آن مواجه هستند خود برتربینی است که اگر دستگاه ارزیابی یک فرهیخته به این گونه باشد باعث می شود تا معایب و کاستی های خویش را نبیند و خوبی های خویش را بزرگتر و برتر از دیگران بداند.

عضو شواری انقلاب فرهنگی افزود: خودبرتر بینی سقوط یک انسان را تشدید می کند چراکه باعث تولید استکبار می شود و با کوچک شماردن دیگران آسیب های اجتماعی را افزایش می دهد.

وی با اشاره به این که سستی یکی دیگر از آسیب های نخبگان است گفت: استعداد با تلاش و کوشش به سرانجام می رسد از این رو باید نخبگان از ظرفیت های علمی و توان خویش در نهادینه سازی و تجاری سازی طرح ها وارد عرصه شوند تا با ایجاد زمینه در این حوزه فاصله چرخه تولید و صنعت کمتر شود.

مدیرحوزه های علمیه سراسر کشور افزود: نخبگی یک نعمت الهی است کسی که فرهیختگی و استعداد را برای خویش می بیند نمی تواند قدردان این نعمت و دارای اخلاق اسلامی باشد از این رو اگر فرهیخته ای دچار لرزش ها شد لغزش های وی در جامعه به سرعت موجب اختلال می شود.

عضو شواری انقلاب فرهنگی با تاکید بر این که باید مطالعاتی در حوزه آسیب شناسی فرزانگی و اخلاق صورت بگیرد گفت: نتیجه این پژوهش ها و مطالعات باید دستورالعمل هایی کارآمد داشته باشد تا قابل ارائه در سطح کشور برای فرهنگسازی درست اخلاق نخبگی باشد.